Créme brulée

front.post
front.public: 03. 02. 2015
time00-kopie – obnovený-kopie – obnovený – obnovený – obnovený
Créme brulée – lahůdka, která správně chutná jen ve Francii. Během své historie, která se datuje už od roku 1691 dostala různá jména.  Créme brulée neboli také spálený krém objevil kuchař Francois Massialot a dnes patří do zlatého fondu francouzské gastronomie.

 

Příprava sama o sobě není těžká a stačí k ní jen málo surovin - žloutky, cukr, vejce, mléko, smetanu a třtinový cukr. Nejprve by se měla předehřát trouba na sto padesát stupňů. Suroviny se smíchají ve větší misce a přelijí se do speciálních zapékacích mističek, jenž půjdou na pekáč do trouby. Peče se až do úplného ztuhnutí, zhruba něco okolo hodiny. Po upečení se nechá vše vychladnout a vloží do lednice. Před podáváním se pak rozpálí gril na nejvyšší možnou míru a vršek se posype třtinovým cukrem. Následně se zprudka griluje, dokud se cukr nerozpustí a nezkaramelizuje, pak se hned podává. Klasikou při přípravě ve Francii ovšem není způsob karamelizace cukru pod grilem, ale plamenem speciální lampy.

 

Tuto sladkost přejalo mnoho dalších zemí, které jí vtiskly několik odlišností.V Katalánsku například připravují crema catalana s tím rozdílem, že je navíc ještě ochucený citronem a skořicí.

 

V restauracích si  můžete objednat různé příchutě - vanilkový, čokoládový, kávový, likérový a tak dále. Mnohokrát se stává, že povrch créme brulée se obloží ještě ovocem. I způsob přípravy se někdy odlišuje, nově používaná  technika je ve vodní lázni, ale dělají  se i  tzv. light receptury. Obvykle to spočívá v tom, že se smetana vymění třeba za nízkotučné a sušené mléko, přídavek želatiny, škrobů, a to jak klasických, tak i různých bramborových, kukuřičných, klidně i za pomoci lněného semínka. Prostě moderní doba zasáhla i tuto tradiční francouzskou lahůdku, ale co si budeme povídat – klasika je klasika.

 

Foto © Depositphotos.com/haveseen