Kaviár je pochutina či doplněk pokrmů, jak kdo chce, pro vyšší ne-li úplně nejvyšší vrstvy společnosti. V uvozovkách normální člověk si ho nekoupí, jednak ho nepotřebuje primárně k životu a jednak by na něj nejspíš ani neměl dost peněz. Nyní si trochu představíme podrobněji tuhle pochoutku pro smetánku.
Existuje více druhů – pravý, černý, červený neboli nepravý. Získáme ho z lososovitých ryb nebo například z jesetera, tedy jeho jiker, což je nejběžnější ryba, ze které můžete kaviár dostat. Nejvíce používaný je v Rusku a postsovětských státech. Nejkvalitnější je ten nepravý, což je zvláštní. Cena závisí na druhu ryby, ale také na množství soli a konzervačních látek, protože čím je toho méně, tím dražší je kaviár.
Popíšeme si druhy kaviárů, začneme tedy s červeným, to je ten nejkvalitnější čili nepravý. Je zajímavé, že není vyroben z jiker jeseterovitých ryb. Červený kaviár je vlastně oranžový, je dost zrnitý a také je skoro neslaný. Pokud je barva jasně či syté červená, tak to moc lidé, kteří ho jedí, nemají rádi. Nepravý kaviár se dá různě nahradit, například lilkem. Je to sice neobvyklé, ale používá se to. V podstatě to je recept bez kaviáru, jenom podobná alternativa. Nejznámější značkou je asi Malossol.
Pravý kaviár je takový, který pochází z jiker jesetera a celkově jeseterovitých druhů ryb. Tyto jikry jsou černé až šedočerné, od toho můžeme vidět i kaviár, který je v černé barvě, to ale, když už stárne a je méně kvalitní. Nejvíce ceněný po všech směrech, je pravý kaviár z vyzy velké. Kromě všech nej, co se tedy týká chutí, má i nej v podobě ceny – nejdražší. Je málo ryb, ze kterých se dá připravit pravý kaviár a nejspíš proto je cena tak veliká. Pokud by se vám někdy dostal do ruky, tak vězte, že nesmí zapáchat a jeho zrna musí být pevná, pružná nebo i světlá a pokud možno velká. Ovšem například takový Írán, který se řadí mezi největší vývozce, černě obchoduje s touhle pochoutkou.
Způsob, jakým se kaviár jí, je různý, pochopitelně jinak ho jedí v Rusku a jinak zase třeba u nás, ale podle etikety by měl být podávaný ve speciální terině, což je taková stříbrná mísa, ze které si každý u stolu nabere. Nožem si pak nandá na tmavý chléb, potažmo toast. V Rusku ho dávají na blíny, což je něco jako lívanečky. U nás se kaviár ochucuje šťávou z citronu. Ve Francii ho například mažou na speciální koláčky. Jestliže byste chtěli získat sami pravý černý kaviár, museli byste se vydat až do Kaspického moře.