Maso pro grilování

front.post
front.public: 11. 03. 2022
time00-kopie

Grilování je široké téma. Asi se někdo bude možná divit, proč o tom mluvíme dnes, v tomhle, dá se říct, už podzimním období, když hlavní sezóně už dávno odzvonilo. Praktické rady ohledně masa na grilování se však hodí vlastně po celý rok, protože dnes už existují grily, které můžete použít uvnitř vašeho domu, případně bytu.  


 


Dnes se podíváme tak trochu na dělení masa a jak ho správně uchystat a připravit na gril. Tak předně bychom si měli říci, jaké maso se vůbec hodí na tenhle typ tepelné úpravy. Dneska se v podstatě dá ugrilovat cokoliv. Může to být jak klasické maso, tak třeba umleté a smíchané, je to vcelku jedno.  


 


Nebudeme vás zatěžovat například dělením hovězího masa, protože to je velmi složité, spíše se podíváme na konkrétní části, které se dají grilovat. Tak pokud se tedy budeme bavit o hovězím, tak grilovat se dá roštěnka, potažmo můžete si vyrobit směsi masa, například z hovězí svíčkové. U vepřového se dá použít v podstatě všechno, ale nejčastěji to bývá krkovička, či kotlety. No, pak tu máme drůbež, tady jede hlavně kuře a následně jsou tu ryby, jehněčí, zvěřina,... Aby se dalo maso po ugrilování vůbec rozžvýkat a pozřít, je dobré ho předem marinovat neboli naložit.  


 


Není to nic moc těžkého. Základní směs na naložení je olej, sůl a pepř. Když jakékoliv maso takhle naložíte, tak s ním rozhodně nic nezkazíte, tedy s výjimkou ryb. Když se tedy podíváme už na konkrétní přípravu, tak vezmeme tedy roštěnku. Velmi často se griluje na medu – v následujícím případě se výjimečně nemarinuje. Smícháte si prostě med, česnek, hořčičné semínko, pálivou papriku, sůl a pepř. Tuto směs byste měli nechat odležet čtyři hodiny. No a pak už jen roštěnky naklepete, mírně osolíte a potíráte touto medovou směsí. Opékají se po obou stranách. U drůbeže je miliony možností. Například taková kuřecí křidélka.  


 


Ty si musíte naříznout podélně ostrým nožem a nechat je v jogurtové marinádě, pokud možno dvacet čtyři hodin. Jogurtová marináda se skládá z bílého jogurtu, kari koření, sladké a pálivé papriky, olivového oleje, soli, tymiánu a mletého pepře. Když vyndáte maso z marinády, ještě ho lehce osolte a můžete i okořenit podle vlastní chuti. Pak už jenom grilujete. Nyní přejdeme k rybám, konkrétně ke kaprovi. Tady se v jistých případech marinovat nemusí. Stačí, když ho osolíte, pokapete citronovou šťávou a necháte hodinu odležet. Potom už jenom opepříte, pokapete rozpuštěným máslem a grilujete. Během grilování ho poléváte máslem a sypete hoblinkami křenu.


Foto © Depositphotos.com/mythja