Milujeme bůček

front.post
front.public: 07. 12. 2014
time00-kopie
Ze slova bůček nemají zcela jistě radost lidé, zabývající se zdravou výživou a což teprve, když ho vidí, někoho jíst, nicméně to patří mezi českou klasiku. Bůček je z vepřového masa, tedy z prasat. Není to jenom o tom hodit do vody a uvařit.

Z bůčku se při troše snahy dají udělat opravdu chutné pokrmy. Koneckonců i anglická slanina je vyrobená z bůčku. Bůček neboli vepřový bok se zbaví chrupavek a upraví se do tvaru obdélníku. Na něj se dají očka ze speciálního provázku a pak se to všechno dá do tzv. masírovacího zařízení. Nemyslí se tím něco na klasické masáže, pochopitelně.

 

Nějaký čas tahle výroba trvá. Pak se následný polotovar obarví a jde na tepelné zpracování. Když je vše hotové, tak se nechá vychladit a zabalí se do vakua. Špek, jenž je též z bůčku, ale myslí se opravdu ten tučnější, se u nás a na Slovensku jí obvykle s chlebem - takhle se stravovali za komunismu všichni. Na Ukrajině to mají trošku jinak. Sice se to jí stejný způsobem jako tady, ale navíc mají ještě v restauraci tyčinky ze špeku, ale polité čokoládou. Původně to měl být pokus o vtip a také experiment, ale stalo se to hitem a říkají tomu ukrajinské snickers.

 

Těžko říci, jestli by to zafungovalo v naší republice. Sádlo je produkt z bůčku, jenž se velmi často používá při pečení. Rozhodně se nehodí na buchty a moučníky, ale například smažený bramborák na sádle je jedna z největších českých laskomin. V Anglii se dokonce prý přidává sádlo i do některých druhů zmrzlin - to by u nás s největší pravděpodobností neprošlo. Jak bylo zmíněno, z bůčku se dá připravit spousty jídel. Například se dá marinovat a pak upéct - je to celkem jednoduchá záležitost. Bůček se osolí a potře česnekem. Za občasného podlévání vodou se cibuli upeče dozlatova.

 

Ještě teplý se potírá jednoduchou marinádou, složenou z oleje, sladké papriky, sójové omáčky, soli a pepře. Následně se zabalí do alobalu a nechá se dvacet čtyři hodin, a to minimálně, uležet v ledničce. Bůček se dá využít i do špízů. To je klasika, napichuje se na jehly, střídavě se syrovými bramborami a cibulí, potažmo ještě dalšími surovinami, jak kdo chce, prostě podle chuti. Špízy se pak opečou na sádle, podlijí vodou a dají se do trouby. Do výpeku po upečení se dále přidá česnek, kečup a případně se dosolí. Je to sice trochu neobvyklé, ale za zkoušku to stojí.

Foto © Depositphotos.com/Lawkeeper