Už jste měli Angus?

front.post
front.public: 30. 07. 2015
time01
Angus, o tomhle možná ještě někteří z vás neslyšeli, ale jde o jistý druh plemena krav, který pochází ze severního Skotsak. Celým jménem je to Aberdeen Angus. Svoje jméno získali právě po hrabství Aberdeenshire, kde se chovaly. Začalo to na začátku devatenáctého století, kdy se farmáři z místa zvaného Angus podařilo vyšlechtit toto plemeno ze zdejšího skotského dobytka, jmenoval se Hugh Watson. Ještě do toho zasáhl William McCombie, z Aberdeenu. Nyní už víte, jak tyto kravičky přišly ke svému celému označení. Samozřejmě, že tehdy ještě nikdo netušil, jaké popularity toto plemeno dosáhne. Další farmář nebo chovatel, jak kdo chce, zkřížil tyto krávy s jiným plemenem – Shorthorn.

 

Co se týká už samotných krav a celkově tohoto plemena, tak vězte, že velmi dobře snáší různé klimatické podmínky, je vcelku přizpůsobivé. Celková jatečná výtěžnost činí neuvěřitelných šedesát jedna procent, což tyto krávy řadí mezi jedno z nejlepších plemen na světě. Když byste měli v řadě české krávy a mezi nimi i plemeno Angus, tak ho bezpečně poznáte minimálně podle toho, že nemá rohy. Zbarvení jsou jenom dvě, černé neboli Angus black a červené, což je Angus red. Dospělá kráva měří v kohoutku více než metr, konkrétně sto třicet pět centimetrů. Váží mezi šesti sty padesáti až sedmi sty kily, ale u samců čili býků je to sto čtyřicet pět až sto padesát pět centimetrů a váha činí okolo tisíce sto až tisíce tři set kil.

 

Samozřejmě se maso tohoto plemene využívá velmi hojně v kuchyni. Jako nejlepší příprava se jeví na steakový způsob. Pokud je toto plemeno dobře krmené, tak může dosáhnout výborného mramorování, což znamená, že je maso přirozeně tučné. Jinak řečeno, obsahuje málo prorůstajícího tuku. Pochopitelně to nemá každé plemeno, ale jenom speciálně šlechtěné. I u nás se pěstuje toto plemeno Angus, ovšem dovoz jalovic neboli mladých krav je převážně z Kanady. Jen výjimečně se dováželo z Dánska, či Německa, případně i z Maďarska.

 

Nyní si povíme, jak připravit ideální steak z masa plemene Angus. Nejlepší výška je v rozmezí dvou až tří centimetrů. Jsou dvě možnosti, jednak ho můžete naložit anebo také ne. Pokud už ho budete nakládat, tak existuje mnoho variant, dá se obložit ovocem, nechat den odležet, následně okořenit, pokapat olejem a znovu nechat odpočinout. Kromě toho ovoce je to standard. Dá se péct při teplotě sto osmdesát zhruba dvě a půl minuty z každé strany. Nikdy do masa nepíchejte vidličkou, když už, tak prstem. Propečený steak poznáte jednoduše, když zatlačíte prstem do masa, musí mít tuhou strukturu, pak je hodně propečený.